Courses: Fall 2015

Undergraduate Courses for Fall 2015 — for most up-to-date schedule refer to GOLD
Number Courses Instructor Days Time Location Links*
2A Circuits, Devices and Systems Theogarajan MW 500-615 BUCHN 1940  
122A VLSI Principles Banerjee TR 330-445 ESB 1003  
130A Signal Analysis and Processing Lee MW 930-1045 PHELP 1160  
132 Introduction to Solid State Electronic Devices Ben-Yaacov TR 930-1045 PHELP 1425  
134 Introduction to Fields and Waves York MW 1230-145 SH 1431  
145A Communication Electronics Rodwell MW 1230-145 PHELP 3519  
147A Feedback Control Systems- Theory and Design Teel TR 930-1045 ESB 1003  
153A Hardware/Software Interface Brewer MW 330-445 BUCHN 1930  
154A Introduction to Computer Architecture Strukov TR 200-315 PSYCH 1902  
156A Digital Design with VHDL and Synthesis Wang MW 500-615 PHELP 1260  
158 Digital Signal Processing Gibson MW 930-1045 HFH 4164  
162A Quantum Description of Electronic Materials Schuller MW 330-445 NH 1111  
178 Introduction to Digital Image and Video Processing Sen MW 930-1045 TD-W 2600  
179D Introduction to Robotics: Dynamics and Control Byl TR 200-315 387 104  
188A Senior Electrical Engineering Project Ben-Yaacov TR 1230-145 PHELP 1431  
189A Senior Computer Systems Project Johnson MW 1230-145 GIRV 2123  

* more course webpages available to registered students on GauchoSpace

Graduate Courses for Fall 2015 — for most up-to-date schedule refer to GOLD
Number Courses Instructor Days Time Location Links*
201A Electromagnetic Theory I Dagli MW 1000-1150 NH 1109  
210A Matrix Analysis and Computation Chandrasekaran MW 1230-145 BUCHN 1930  
210D Numerical Solution of Partial Differential Equations Atzberger TR 930-1045 HSSB 2251  
215A Fundamentals of Electronics Solids I Yeh TR 200-350 PHELP 1431  
218A Communication Electronics Rodwell MW 1230-145 PHELP 3519  
220A Semiconductor Device Processing Palmstrom TR 1230-145 PHELP 2524  
227A Semiconductor Lasers I Coldren MW 1200-150 PHELP 1437  
228A Fiber Optic Communications Bowers TR 1000-1150 PHELP 1431  
230A Linear Systems I Bamieh MW 1000-1150 ENGR2 2243  
235 Stochastic Processes in Engineering Shynk MW 500-650 PHELP 1425  
243B Advanced Digital Communication Mostofi MW 1000-1150 PHELP 1431  
250 Wireless Communication and Networking Rodoplu MW 1200-150 406 261  
253 Embedded System Design Brewer MW 330-445 BUCHN 1930  
256A Introduction to Design Automation Marek-Sadowska TR 800-950 PHELP 1437  
257A Fault Tolerant Computing Parhami MW 1000-1150 HSSB 3202  
270 Noncooperative Game Theory Hespanha TR 1200-150 PHELP 1437  
277 Pattern Recognition Rose TR 1000-1150 PHELP 1437  
295 Group Studies: Controls Teel F 230-550 WEBB 1100  
594BB Special Topics in ECE: Computer Engineering Busetto TR 400-550 PHELP 1437  
594BB Special Topics in ECE: Computer Engineering Xie MW 400-550 PHELP 1437  
594D Special Topics in ECE: Robotics Byl TR 200-315 387 104  
594Q Special Topics in ECE: Imaging Systems COURSE CANCELLED      

* more course webpages available to registered students on GauchoSpace