Courses: Winter 2019

Undergraduate Courses for Winter 2019 — for most up-to-date schedule refer to GOLD
Number Courses Instructor Days Time Location
1A Computer Engineering Seminar Wang W 300-350 SH 1431
5 Introduction to Electrical & Computer Engineering Ben-Yaacov/ Hespanha MW 400-450 SH 1431
10A Foundations of Analog and Digital Circuits & Systems   Salem TR 330-445 PHELP 1440
10B Foundations of Analog and Digital Circuits & Systems   Schow TR 500-615 HFH 1104
15A Fundamentals of Logic Design Zhang MW 500-615 EMBARHALL
94R Sensors & Sensing Technology Lee R 500-550 HFH 4164
120A Integrated Circuit Design and Fabrication Ben-Yaacov MW 930-1045 387, 1011
122B VLSI Architecture and Design Brewer MWF 900-950 GIRV 2112
130B Signal Analysis and Processing Pedarsani TR 1230-145 BIOENG 1001
137A Circuits and Electronics I Rodwell TR 1100-1215 SH 1431
144 Electromagnetic Fields and Waves Klamkin TR 930-1045 GIRV 2124
145B Communication Electronics Buckwalter TR 200-315 GIRV 2108
146B Communication Systems Design Madhow MW 1100-1215 HSSB 2202
147B Digital Control Systems-Theory and Design Byl MW 200-315 ESB 1003
153B Sensor and Peripheral Interface Design Isukapalli MW 930-1045 GIRV 2128
156B Computer-Aided Design of VLSI Circuits Wang MW 500-615 PHELP 2516
162B Fundamentals of the Solid State Denbaars MW 200-315 PHELP 2532
179P Robotics: Planning & Kinematics  Bullo  TR 930-1045 ENGR 2 2243
181 Introduction to Computer Vision Wang, YF   MW 330-445 BRDA 1640
188B Senior Electrical Engineering Project Ben-Yaacov MW 1230-145 PHELP 1444
189B Senior Computer Engineering Project Isukapalli MW 1230-145 PHELP 1440
194B Special Topics ECE:  Systems Theory (Optimization Models in Engr) Alizadeh TR 330-445 HSSB 1214
194N Special Topics ECE: Pattern Recognition (Intro to Deep Learning) Manjunath MW 930-1045 GIRV 2127
194T Special Topics ECE: Robotics Haptics Visell TR 200-315 PHELP 2524
194V Special Topics ECE: Game Theory & Multiagent Systems Marden MW 330-445 PHELP 1440

Last Update on 11/16/2018

Graduate Courses for Winter 2019 — for most up-to-date schedule refer to GOLD
Number Courses Instructor Days Time Location
205 Information Theory Rose TR 1000-1150 PHELP 1431
210B Numerical Simulation Petzold MW 900-1050 PHELP 3526
211A Engineering Quantum Mechanics I Van de Walle MW 1200-150 ENGR2 1335
215A Fundamentals of Electronics Solids I Mukherjee TR 400-550 ENGR2 1335
218B Communication Electronics II Buckwalter TR 200-315 GIRV 2108
220B Semiconductor Device Processing Palmstrom MW 400-550 ENGR2 1335
221A Semiconductor Device Physics I Mishra TR 1200-150 PHELP 1437
225 Hi Speed IC Design Banerjee MW 400-550 ENGR2 3301
228B Fiber Optic Components and Systems Blumenthal MW 1000-1150 GIRV 2135
230B Linear Systems II Bamieh MW 1200-150 PHELP 1437
236 Nonlinear Control Systems Teel TR 1000-1150 PHELP 1437
254B Advanced Computer Architecture: Parallel Processing Parhami MW 1000-1150 PHELP 1431
256C Advanced VLSI Architecture and Design Brewer MWF 900-950 GIRV 2112
258 Multirate Digital Signal Processing Gibson TR 1200-150 PHELP 1431
278C Imaging Systems Lee MW 400-515 PHELP 1431
295 Group Studies: Controls, Dynamical Systems, and Computation Teel F 230-450 WEBB 1100
594BB Special Topics in ECE: Computer Engineering Strukov TR 200-350 PHELP 1437
594BB Special Topics in ECE: Computer Engineering Wang MW 500-615 PHELP 2516
594E Special Topics in ECE: Signal Processing Thrampoulidis TR 400-550 PHELP 1431
594Q Special Topics in ECE: Imaging Systems Sen MW 1100-1250 PHELP 2510
594T Special Topics in ECE: Robotics (Haptics) Visell TR 200-315 PHELP 2524
594V Special Topics in ECE: Scientific Computation Chandrasekaran MW 1000-1150 PHELP 1437

Last Update on 10/29/2018